אודותינו

ברוכים הבאים לאתר י.ה.ת המחודש. כאן תוכלו ללמוד מהו טיפול בהבעה ויצירה (טיפול באמנויות), למי הוא מיועד, להבין יותר את ערוצי הטיפול השונים וליצור קשר עם מטפלים באזור מגוריכם.
באתר יכולים חברי י.ה.ת לפרסם עמוד אישי המתעדכן תדיר אודות העשייה הטיפולית והאקדמית שלהם וליהנות משיתוף ידע מקצועי והעצמה הדדית.

1. "טיפול בהבעה ויצירה", המכונה גם "טיפול באמנויות", הוא שם כולל למקצוע המטפל בהפרעות נפשיות ובמצוקה רגשית של ילדים, נוער ומבוגרים באמצעות תהליכי הבעה ויצירה בערוצי האמנות השונים.

"טיפול בהבעה ויצירה" מהווה טיפול רגשי המגייס את כוחן המרפא של האמנויות על מנת להגמיש דפוסי הגנה, לטפח כוחות נפשיים ולחזק את כושר ההסתגלות של הפרט. הטיפול ממזג בין מגוון הזרמים בתחום האמנויות, לבין תורות הפסיכולוגיה ונכללים בו:

  • טיפול באמנות חזותית
  • טיפול במוסיקה
  • טיפול בתנועה ומחול
  • טיפול בדרמה
  • פסיכודרמה
  • ביבליותרפיה

 


טיפול בהבעה ויצירה הוא מקצוע צעיר יחסית בתחום בריאות הנפש, אשר צבר תנופה בעשרים השנים האחרונות בארץ ובעולם. מטפלים בהבעה ויצירה מטפלים בקשת רחבה של תסמינים נפשיים בילדים, נוער ומבוגרים כאחד. בין היתר, הם משולבים בבתי חולים פסיכיאטריים, בתחנות לבריאות הנפש, במסגרות לשיקום חולה נפש בקהילה, במוסדות לגמילה מסמים ואלכוהול, במרכזים לנפגעי תקיפה מינית, במרכזים לנפגעי טראומה ובטיפול באוכלוסיות נוספות בסיכון גבוה. כמו כן מועסקים מטפלים בהבעה ויצירה במערכת החינוך, כדי לספק טיפול רגשי לילדים ולנוער בעלי צרכים מיוחדים. לעתים הם מהווים הגורם הטיפולי היחיד עבור אוכלוסייה זו.

למי מיועד הטיפול
טיפול בהבעה ויצירה יכול לסייע לילדים הסובלים מבעיות רגשיות, בעיות תקשורת, הפרעות קשב, לקויות למידה וילדים ונוער בסיכון. גם מבוגרים יכולים ליהנות מטיפול בהבעה ויצירה, במיוחד אלו המתקשים להביע את עולמם הנפשי בשפה מילולית, כמו גם, אנשים בעלי כושר הבעה מילולית גבוה, המשתמשים בשפה המדוברת כחומת מגן בינם לבין עולמם הרגשי. חשוב לציין: על מנת להיעזר בטיפול בהבעה ויצירה, אין צורך בכישרון מולד או בידע וניסיון קודמים בתחום האמנויות.

2. י.ה.ת. – יצירה הבעה תרפיה - האגודה לטיפול באמנויות בישראל, נוסד בשנת 1971 ורשום כעמותה ללא מטרת רווח (מלכ"ר). מיום היווסדו פועל י.ה.ת. על בסיס התנדבותי, ללא תמיכה מוסדית כלשהי.
י.ה.ת הוא הארגון היחיד המאגד את המטפלים בהבעה ויצירה ומונה כיום למעלה מ- 1,200 חברים רשומים.

י.ה.ת שם לו למטרה להנחיל אמות מידה מקצועיות איכותיות לעוסקים בטיפול בהבעה ויצירה ומשקיע מאמץ לעיגון המקצוע בקרב ענפי בריאות הנפש השונים ובציבור הרחב. כמו כן, אחראי י.ה.ת. על התוויית כללי האתיקה המקובלים בתחום הטיפול באומנויות.

הנהלת י.ה.ת. מונה 9 חברים: יו"ר, שני סגני יו"ר, ראשי החטיבות: חטיבת הטיפול באמנות חזותית, חטיבת הטיפול במוזיקה, חטיבת הטיפול בתנועה ומחול, חטיבת הטיפול בדרמה, חטיבת פסיכודרמה וחטיבת ביבליותרפיה. כמו כן  מעסיק הארגון מתאמת ארגונית קבועה.

פעולותיו כוללות: השתתפות בעלויות סדנאות וימיי עיון מחוזיים וארציים, שכר מרצים שאינם חברי האיגוד, יעוץ משפטי, ניהול משרד, הפצת דואר לחברים וכד'.
אחת לשבועיים, שולח י.ה.ת. דיוור בו מתפרסמים פעילויות האיגוד, סדנאות וכנסים בישראל ובחו"ל, ספרות מקצועית וכלי עזר חדשים, הצעות עבודה, הדרכה קלינית וכד'. כמו כן, משתף האיגוד את חבריו בעדכונים שוטפים בנוגע למשא ומתן עם הרשויות/המעסיקים הציבוריים וארגוני העובדים לקידום המעמד המקצועי.

י.ה.ת. מהווה את הארגון היציג היחיד המוסמך לנהל משא ומתן עם הרשויות הממלכתיות בשם כל העוסקים במקצוע הטיפול בהבעה ויצירה, אולם, האיגוד אינו מהווה ארגון עובדים והוא אינו רשאי לנהל דין ודברים על הסכמי שכר קיבוציים.

3. למה חשוב להצטרף לי.ה.ת?

1. חברות בי.ה.ת חשובה לעתיד המקצוע:
י.ה.ת הוא האיגוד המקצועי היציג הבלעדי של המטפלים בהבעה ויצירה (המטפלים באומנויות). 1,200 החברים באיגוד היום הם המדד היחיד לקיום המקצוע והיקפו ובידיהם להתוות מכנה משותף רעיוני, אקדמי ואתי בין המטפלים בהבעה ויצירה השונים. ככל ש-י.ה.ת יוכל להציג בפני רשויות השלטון והמעסיקים הציבוריים מספר חברים רב יותר, כך יגבר כוחו לנהל דין ודברים על קידום מעמד המקצוע ועיגונו.

2. המאמץ למיסוד חוקתי:
מאחר וחלק ניכר מהמטפלים בהבעה ויצירה מועסקים במוסדות ציבוריים, שוקד י.ה.ת על המיסוד החוקתי של המקצוע ושם אותו בראש מעניינו. ההכרה הממלכתית בטיפול בהבעה ויצירה הוא תנאי הכרחי לקידום התייחסות המעסיקים הציבוריים אליו וטיפוח הגדרת תפקידו במערכות אלה.

3. סיוע בדילמות אתיות:
י.ה.ת פועל להתוויית כללי אתיקה ראויים לעוסקים בטיפול בהבעה ויצירה, שיקנו למקצוע מקום מכובד בין שאר ענפי בריאות הנפש ויטפחו את תדמיתו. האיגוד מסייע לחבריו בלבטים אתיים שמתעוררים במהלך עבודתם.

4. שיתוף במידע:
י.ה.ת פועל לאיסוף מידע בהיבטים משפטיים הנוגעים לעיסוק בטיפול נפשי בכלל ובטיפול בהבעה ויצירה בפרט ומסייע לחברים בלבטים בתחום זה. בין היבטים אלה, אפוטרופסות והסכמה לטיפול, חשיפת חומר טיפולי בפני גורמי משטרה, עדות בפני בתי משפט, דיווח על חשד לפגיעה בקטינים או חסרי ישע וטענות על רשלנות מקצועית.
כמו כן פועל י.ה.ת לאיסוף מידע בנושאים משפטיים וארגוניים הנוגעים לזכויות עובדים של המטפלים הבעה ויצירה והשתלבותם בשוק העבודה. 

5. העשרה מקצועית:
י.ה.ת פועל לארגון ימי עיון, סדנאות וכנסים ומהווה בית למפגש עמיתים ושותפות מקצועית. כמו כן, יוזם האיגוד פעילות מקצועית משותפת עם איגודים אחרים בתחום הטיפול הנפשי ומוסדות אקדמיים.

6. עמוד אישי באתר י.ה.ת:
חברי י.ה.ת מעמוד אישי המתאר את פעילותם המקצועית והאקדמית, ניסיונם והתמקדותם מבחינת אוכלוסיות ומנגנון חיפוש לפי מקצוע ואיזור שנועד לסייע ללקוחות לאתר איש מקצוע מתאים.

7. הדרכה:
י.ה.ת. הוא הארגון היחיד המכשיר מדריכים במקצוע.