י.ה.ת האיגוד הישראלי לתרפיה ע”י יצירה והבע - מיון לפי תאריך שישי, 10 מרס 2017

  

הצהרה בקשר לניצול מטופל-ת במסגרת הטיפול

 

לחברי י.ה.ת שלום

הנושא הכואב של ניצול של מטופלים/ות בידי מטפלים/ות בתוך טיפול נפשי עלה לכותרות בשבועות האחרונים. אנו מביעות את תמיכתנו בנפגעות ובהתמודדותן, ועומדות לצידן.

הטיפול נוגע בנפש המטופל/ת ונועד לאפשר ריפוי וצמיחה. המרחב שבתוכו הטיפול יכול להתקיים חייב להיות בטוח, ולשמור על גבולות ברורים ומתוחמים. על המטפל/ת חלות האחריות והחובה לשמור על ייחודיות ומוגנות המרחב והקשר הטיפולי ולהימנע מלהשתמש בו לסיפוק צרכים אישיים. ניצול של מטופל/ת שמפקיד/ה את נפש/ה בידי המטפל/ת הינו מעשה חמור של בגידה והפרת אמון. קשר השתיקה של סודיות, קשרים מקצועיים וחבריים, והתפיסה שהטיפול בפגיעות אמור להתקיים רק בתוך העולם הפנימי ובתוך חדר הטיפול- מאפשרים לפגיעות להימשך ומשאירים את הנפגעים/ות במצב של בדידות וניכור.

אחת הסיבות המרכזיות שבגללן נפגעות פוחדות להתלונן, היא החשש, או הידיעה, שלא יאמינו להן, שיאשימו אותן ושהחשיפה תפעל נגדן. הטיפול במצבי פגיעה כאלו כולל הכרה חברתית שעוזרת לנפגעת לחזור ולהרגיש את האמון בחברת בני האדם. למטפלים יש כאן תפקיד חשוב. 

כבני אדם בכלל וכמטפלות/ים באמנויות בפרט, באחריותנו להיות קשובות ומודעות למקרים שבהם מטפלים פוגעים במטופליהם ומנצלים אותם לשם סיפוק צרכיהם. מחובתנו לעשות כל שביכולתנו כדי לעצור פגיעות מתרחשות וכדי לאפשר לנפגעות/ים לקבל מענה הולם.

בי.ה.ת, דיווחים על עבירות אתיות מטופלים ע"י ועדת אתיקה וניתן לפנות אליה במקרים בהם עולים חשדות לניצול ופגיעה. מטופלות/ים שנוצלו, ומטפלות/ים שיודעות/ים על ניצול שמתרחש ורוצות/ים להתייעץ לגבי פעולה אפשרית- מוזמנות/ים לפנות לועדת האתיקה. הצעד הראשון הינו לפנות למתאמת הארגונית, גב' טל גלבוע, שתעביר את הפנייה במהירות. טלפונים: 04-6780018, 052-4781228

ניתן להשאיר הודעות sms , whatsApp או דוא"ל: yahat2013@gmail.com

 

פורסם ב- מידע מקצועי