יום עיון לחטיבת האמנות י.ה.ת 26 מאי 2017

 יום עיון לחטיבת האמנות י.ה.ת

בנושא תופעת המטופל המיוחד

מטפלים מכל החטיבות מוזמנים לאירוע השקה חגיגי

 יום שישי 26.5.2017 תיכונט רחוב שושנה פרסיץ 3 תל אביב

חשופיות-המטופל המיוחד בעקבות צאת ספרה של ד"ר עליזה פלורנטל: 'לצייר כאב' 

 

8:30-09:00  הרשמה

9:00 -  ברכות

9:15-11:30 - 'חשופיות' - המטופלת המיוחדת', מטיפול דרך יצירה עד מחקר איכותני תלוי אמנות.  בליווי מצגת ובהתנסות המשתתפים ברישום ובציור יחסי מטופל מיוחד ומטפל. כשיעלו חומרים לא מודעים, נתוודע להם, נכנס אותם, ונלמד מהם.

ד"ר עליזה פלורנטל

11:30-12:00 - הפסקה וכיבוד קל

12:00-13:30 -משאירה בי סימנים - על המטופל המיוחד והמטפל המיוחד.

התבוננות משותפת באתגר ובקושי נוכח המטופל ה"מגייס" את המטפל למרחבי התנסות ייחודיים.

סדנת רשמים, רישומים והגיגים מתוך אלבום הזיכרונות האישי מחדר הטיפול של תמר, מלווה בהתרחשות סדנאית כהמשך לסדנת הבקר בהנחייתה של עליזה.

תמר חזות

 13:30-14:00 - סיכום במעגל

באירוע ניתן יהיה לרכוש את הספר 'לצייר כאב'. 

 

חג שמח לכם וליקרים לכם, חג של התחדשות פריחה ושמחה
 נשמח מאד להשתתפותכם.

חנה שרברין סגנית יו"ר י.ה.ת 

תמר פלד – יו"ר חטיבת האמנות י.ה.ת

  

ד"ר עליזה פלורנטל אמנית רב תחומית, צלמת, משוררת, חוקרת, ומטפלת שנים רבות באמצעות יצירה והבעה. פלורנטל חקרה את הנושא 'תופעת המטופל המיוחד בקרב המטפלים לאמנות בישראל'. הנושא טואטא שנים רבות מתחת לשטיח. הספר 'לצייר כאב' הוא ספרה השלישי, זהו רומן סוחף הרוקם את דמויות המטופלת המיוחדת, המטפלת והמדריכה, על רקע החיים הנשזרים בין המפגשים.  ספרה הראשון עפרון חרום יצא בשנת 2011 בהוצאת 'עקד',  ספרה השני חלקיקים בודדים (ספר שירה) יצא בשנת 2015 בהוצאת'פרדס'. זכתה בפרס 'מפעל הפיס' לסיפור הקצר. 

תמר חזות: מייסדת, יחד עם פרץ הסה ז"ל ב1981 את תוכנית ההכשרה למטפלים באמנות באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה (2008-1985). פעילה בי.ה.ת מ 1974 ובתחום ההתפתחות וההכרה המקצועית. יוזמת, מארגנת, מנחה ומרצה בימי עיון, כנסים והשתלמויות בארץ ובעולם. מתמקדת בתחום הטראומה, המחלה והשכול, רב תרבותיות ופיתוח שפת האמנות בטיפול באמנות. מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. פרסמה מאמרים ופרקים בספרים. בשנים האחרונות מסייעת במדינות המתמודדות עם טראומות ובפיתוח תחום הטיפול באמנות בהונגריה וסלובקיה.

 

עלות הסדנה:

 

חברי י.ה.ת - 90 ש"ח

סטודנטים - 80 ש"ח

אורחים - 120 ש"ח

לתשלום והרשמה

 

הקדמה לספר לצייר כאב יערה המטופלת מיוחדת.

ד"ר עליזה פלורנטל

  "הפגישה של שתי אישיויות דומה למגעם של שני חומרים כימיים:
 במקרה של תגובה, שניהם משתנים."   ק.ג. יונג

 המטופל נעשה מיוחד כאשר הוא הופך לחלק מסיפור חייו של המטפל.  המטופל המיוחד מהווה חלק משמעותי מתהליך הטיפול, לעתים אף משנה את גישתו, השקפותיו, ואף גורם לתפנית, בתובנות חיי המטפל. 

סוד קיסמו של הטיפול באומנות שהוא לא מילולי בחלקו. בטיפול באמנות חזותית נעשה שימוש בטכניקות של יצירה כמו צילום. הטיפול באמנות מסב את תשומת לב המטופל, לתהליך היצירה; בכך מתרחק המטופל מהקושי, ומגלה  את נקודות החוזק והחולשה שלו, ויחד עם המטפל הוא מוצא את הכוחות להתמודדות. עם המטופל המיוחד יש הרבה רגעים של ממה הנקראים 'רגעי וואו!', 'רגעי משמעות' שבהם המטופל מביע בדרך מיוחדת לו רגשות כמוסים. אחד המטופלים המיוחדים, של מטפל שראיינתי, סיפר כיצד המטופל שלו קרע בסכין את הקנבס, מתוך אקטינג אאוט, כזעם מודחק על ניצולו של אביו, דבר שלא יכול היה לבטא במילים.

עודכן לאחרונה ב רביעי, 05 אפריל 2017 17:03