בבליותרפיה

ינואר 2018

חברי ביבליותרפיה יקרים
 
"עכשיו הכל שקוף
עכשיו אחרי הגשם 
האדמה תחוחה וניחוחה עמוק 
אפשר פתאום לראות את שני צידי הגשר 
מה שהיה רחוק אינו כל כך רחוק" (יהורם טהרלב).
 
מצרפת קישור לקבוצת ביבליותרפיה שנפתחה ברשת הפייסבוק על ידי ליאור גרנות
הקבוצה מיועדת לביבליותרפיסטיות - מטפלות וסטודנטיות (מאוניברסיטת חיפה, סמינר הקיבוצים ומכללת דוד ילין). כאן אפשר להתייעץ לגבי בחירת טקסט לטיפול, לשתף בשירים ובטקסטים אהובים, ברעיונות לפעילות קבוצתית במפגש עם טקסט, בסדנאות ולחלוק אירועים הקשורים למלים ולנפש.
אם בוחרים להתייעץ לגבי טיפולים - יש לעשות זאת תחת הקפדה על כללי האתיקה וטשטוש מרבי של פרטים מזהים.
* שם הקבוצה כתוב בלשון נקבה מטעמי נוחות. הקבוצה מיועדת כמובן לכל המגדרים. 
 
 
חורף חם ונעים
יפית איתן
ראש חטיבת הביבליותרפיה
 

 

סיכום פעילות 2016 

חטיבה יקרה שלי
מי היה מאמין שעוד שנה עברה לה כל כך מהר
הסתכלות לאחור מאפשרת ראייה על הדברים שנעשו בארגון ובחטיבה
וגאווה בעשייה ובגדילה
 
נערכו שני ימי עיון לחטיבה
שאפשרו להעשיר את הידע המקצועי
והוו מרחב ליצירת קשרים מקצועיים ואישיים
 
הגב' גליה פרידלנד, הביאה סדנא בנושא "שבירת הקיר הרביעי בטיפול ובחיים", דרכו פגשו החברים טקסטים השוברים את הקיר בין הדף לקורא. החברים יצאו ללפעולה וחוו כיצד הביבליותרפיה מסייעת ביצירת קשר עם עצמנו ועם אחרים.
 
הגב' דינה כהן-אור, הציגה סדנא בנושא "מנועי הסיפור", שהיא מתודה אחת מתוך מודל "חממת הסיפורים", לכתיבה יוצרת ביבליותרפית של סיפורים, המזמינה את הכותב להיכנס למקצב המזרים את הכתיבה היוצרת בין תנועה ומנוחה.
 
הגב' שלומית קרן-עוזיאל, שיתפה בהרצאה אישית שהחלה בסיפור אישי כמטופלת, והמשיכה במסע של פרידה מילדיה, והזמינה לשיתוף, למידה וצמיחה מתוך חוויה אישית ואנושית רחבה.
 
 
מבט קדימה, אל הדרך שעוד צפויה לנו
מאחל לגידול החברים בחטיבה
הרחבת הידע והכלים המקצועיים
 
מאחלת לכולנו ללכת בדרך משותפת
בציפייה לעשייה ויצירה משותפת
יפית איתן
ראש חטיבת הביבליותרפיה ביהת

 

 

סיכום פעילות 2015 

חברי הביבליותרפיה היקרים

אני כל כך שמחה להעלות על הדף את סיכום יום העיון השלישי של חטיבת הביבליותרפיה. אני כל כך שמחה, גם כי יום העיון עבר בהצלחה, גם כי יום העיון מאחרי, וגם כי יום העיון הבא כבר עומד לנגד עיניי...

מטרת יום עיון זה היתה להרחיב את המפגש עם ה"אטום הסוציאלי" , לא רק ככלי בפסיכודרמה, אלא כנארטיב טיפולי – המפגיש את האדם עם מעגלי החיים והדמויות המשמעותיות בתוכם.

חשוב לי להדגיש כי החיבור עם חטיבת הפסיכודרמה, הגיע אומנם מתוך צורך להרחיב את מעגל הנוכחים בימי העיון, ובדיעבד מתגלה כחיובי וככזה שמאפשר להרחיב את המעגלים החברתיים, המודלים והכלים הטיפוליים.

אני רוצה להודות מעומק הלב, ראשית לכל החברים שהגיבו ל"קול הקורא" בנושא יום העיון "אטום סוציאלי", לכל החברים שקיימו עימי דיאלוג בנושא, ושגרמו לי לחשוב ולהרחיב את הסתכלותי.

אני רוצה להודות מעומק הלב, לכל החברים שהצליחו להגיע ליום העיון, כשלושים וחמישה חברים מהביבליותרפיה!!! שלקחו חלק בחוויה של הביבליותרפיה, שהיו נוכחים והרחיבו את סביבת העבודה המקצועית והחברתית, שלקחו חלק בהרחבת הכלים והידע של מודלים בביבליותרפיה.

אני רוצה להודות מעומק הלב, לכל המנחים והמרצים שהגיעו מזמנם החופשי בכדי לחלוק עימנו מהידע המקצועי שברשותם, ההדים היו חיוביים ומעוררי מחשבה להמשך:

הגב' אורית רשף, ביבליותרפיסטיתMA, דוקטורנטית, והגב' טפת נחמני, ביבליותרפיסטיתMA, דוקטורנטית, שהעבירו סדנא בנושא: "זהות טקסטואלית חברתית כמערכת במרחב", בתוכה יצרו ביחד עם הקבוצה מנדלת מילים שייצרה חיבור למרחב הטקסטואלי של המשתתפים.

לגב' יהודית לויזון, ביבליותרפיסטית ואנליטיקאית יונגיאנית.שהעבירה את ההרצאה "פסיכוסוציאל" – טיפול בגישה סמלית בבנים פוגעים מינית, שעסקה באוכלוסיית ילדים ומתבגרים פוסט-טראומטיים המעורבים בפגיעה מינית כקורבנות וכתוקפים כאחד, ופיתחה את מודל  "מיתוסים וטראומה" בטיפול, במחקר ובהוראת הנושא של טראומת-ילדות.

 

לגב' יוליה ויינשטיין, MSC, פסיכולוגית חינוכית, מטפלת בפסיכודרמה ומנחה קבוצות וסדנאות. והגב' עדי אישה, MA, ביבליותרפיסטית  ומנחת קבוצות, דוקטורנטית. שהעבירו סדנא "מסע אל התום - האנרגיה של הגרעין", שלקחה את המשתתפים למסע מסיפור ילדים לסיפור ילדותם.

 

ניפגש ביום העיון הבא - חופשה נעימה

יפית איתן, ראש חטיבת הביבליותרפיה