פסיכודרמה

סיכום שנת 2016 

לכל חברי החטיבה שלום,

השנה האחרונה הייתה רצופה בעשייה מאחורי הקלעים. לעשייה זו תוצאות, נראות לעין, החל מהחודש האחרון.

 

מאז שנבחרתי לכהן כראש חטיבת הפסיכודרמה התחלתי בניסיונות, שנמשכו שנים, ליצירת שיתוף פעולה בין האיגוד הישראלי לפסיכודרמה לבין יהת. האמונה שלי מקורה בראייה של מורנו את העולם ויושביו כחברי קהילה האחראים כל אחד לגורלו וזה לזה. הפיצול בין שני הארגונים הוא היסטוריה והעבר כפי שאנו יודעים איננו מקום המעורר ספונטניות ויצירתיות. לשמחתי זכיתי לשותפה מארגון הישראלי לפסיכודרמה הגברת ליווי לניר ויחד עשינו את הגישור המתבקש. התוצאה היא שהיום פסיכודרמטיסטים ברחבי הארץ רשאים להיות חברים בשני הארגונים בדמי חבר מופחתים. כמו כן, אחת לשנתיים יום עיון משותף.

בהמשך לעשייה זו, ימי העיון עדיין מהווים מקום להעשרת הידע המקצועי, ומשמש מקור להשתייכות מקצועית ולפיתוח קשרים מקצועיים ובינאישיים.

כמו בכל שנה, גם השנה, תוכננו שני ימי עיון, האחד יצא לפועל והשני בוטל מפאת רישום נמוך של משתתפים.

ביום העיון בנושא – להיות בחוויה:

הגברת יפי שפירר – הנחתה סדנה בה העבודה החלה דרך מעשייה או סיפור ילדים וממנו יצאה לעבודה פסיכודרמטית ממוקדת פרוטגוניסט. Storytelling Therapy , הינו מדיום של תקשורת בין המטפל לבין המטופל.  המטופל מספר סיפור בו  מוקפדים הפעלת המשאבים הלא מודעים שלו. הרווח הטיפולי מושג, כאשר המטופל מזדהה עם אלמנטים בסיפור ומתחבר  לעצמו , אז  ניתן להגיע לתוצאה הרצויה. סיפורים ומעשיות היו לאורך כל הדורות הזדמנות לעבד ולהתמודד עם מצבים רגשיים מורכבים מתוך הרחקה והשלכה. החיבור בין פסיכודרמה ל Storytelling Therapy הוא טבעי ופשוט, לעתים קרובות השילוב מאפשר להתמודד עם התנגדויות לחשיפה ישירה  או לטיפול בפרט.

הגברת יפית נאור – הפגישה את המשתתפים בסדנה עם דמויות מתוך הספר "רצות עם זאבים" על במת הפסיכודרמה. באמצעות טכניקות פסיכודרמטיות סיפורי "האישה הפראית" סופרו, נחוו ונחקרו  בעשייה היומיומית.

מאחלת לכולנו מסלול רחב ונוח להתפתחות מקצועית ולהשתייכות לקהילת המטפלים.

יפה אדרי מור  M.Sc., M.A.

ראש חטיבת הפסיכודרמה י.ה.ת. – האיגוד הישראלי לתראפיה ע"י יצירה והבעה

 

 

סיכום שנת 2015

מטפלים בפסיכודרמה יקרים

יום העיון האחרון חלף עבר אך לא מבלי להשאיר חיוך של סיפוק על פני. מספר המשתתפים היה גדול במיוחד – 70 משתתפים. הארגון שלנו, יהת, ובתוכו חטיבת הפסיכודרמה שמו לנגד עיניהם את ההתמקצעות של עולם הטיפול כיעד חשוב ומרכזי. אתם המשתתפים נעניתם לצורך של ההתמקצעות כמו גם לצורך להתאגד ולהיות חלק מקהילה גדולה יותר של מ טפלים. פסיכודרמה נשענת על התיאטרון בגישה ובטכניקה. התיאטרון כצורת ביטוי אומנותית הוא סינתיזה של כל האומנויות. אמונה זו הובילה לשילוב, בפעם השנייה, בין החטיבות ביבליותרפיה ופסיכודרמה. שילוב המאפשר למטפלים להשתתף בסדנאות של מודאליטי אחר.

יום העיון  "מסע אל ה אטום" עסק  באטום הסוציאלי  של יעקב לוי מורנו, אבי הפסיכודרמה. האטום הסוציאלי מייצגאת מבנה השייכות החברתית הקטן ביותר אליו שייך האדם, ואת היחסים הרגשיים שיש לאדם לגבי דמויות משמעותיות עבורו. הוא מאפשר מבט וחקירה עמוקים של מערכות היחסים של הפרט עם סביבתו. ביום עיון זה חקירה התבצעה באמצעות כלים ויזואליים וטכסטים ספרותיים.

תודה לכל אלה שאפשרו ליום עיון זה להתרחש: המשתתפים והמנחים. בלעדי שיתוף הפעולה שלכם יום העיון הזה לא היה מתקיים. תודה ליפית איתן, ראש חטיבת הביבליותרפיה ולמזכירות יה"ת. אודה לכם המשתתפים והמנחים אם תעלו על הדף את ההגיגים שלכם ותשתפו מהתנסותכם ביום עיון זה.

מר עודד נוה. מדריך מוסמך של י.ה.ת, של איגוד הישראלי בפסיכודרמה ושל האיגוד האמריקאי בפסיכודרמה, חבר במכון הישראלי לאנליזה קבוצתית, מטפל מורה ומרצה העוסק בהנחיית קבוצות במודלים שונים. המקים ומנהל מכון כיוונים לפסיכודרמה וקבוצות החל מ 1994, וראש תכנית ההכשרה למטפלים בפסיכודרמה בבית הספר לפסיכודרמה אנליטית. מורה לפסיכודרמה ומציג סדנאות בארץ ובאירופה. קיבל את יכולת ההתמדה הסבלנות והסובלנות מעיסוקו במשך שנים בריצות ארוכות.

שהעביר סדנה בנושא: זיהוי התפקידים באמצעות האטום הסוציאלי. בסדנא נעשה שימוש באטום הסוציאלי לבירור אספקטים של תיאוריית התפקיד של מורנו

הגב' יפי שפירר. מטפלת ומדריכה מוסמכת בפסיכודרמה, מטפלת ומלמדת במכון כיוונים. יפי שפירר היא המנחה היחידה בארץ אשר מקדמת את הסוציודרמה ככלי קבוצתי העומד בפני עצמו. יפי הציגה את עבודתה גם בכנסים בינלאומיים בנושא פסיכודרמה וסוציודרמה. העבירה סדנה בנושא: "מה שיותר קרוב יותר עמוק"  השימוש באטום סוציאלי בעבודה סוציודרמטית. החקירה הייתה סביב מערכות היחסים של התכנים ה"קיומיים" של חברי קבוצה לצורך לימוד וחקירת המשמעויות החברתיות של הנושאים האלה.

 

 

תודה לכולם על העשייה,

יפה אדרי מור, ראש חטיבת הפסיכודרמה